Obsah
Ministerstvo zahraničních věcí Finska

Prezentace Kalevaly v regionech České republiky - Velvyslanectví Finska, Praha : Aktuálně

VELVYSLANECTVÍ FINSKA, Praha

Hellichova 1, 11800 Prague 1, The Czech Republic
Tel. +420-2511 77251, E-mail: sanomat.pra@formin.fi
Česky | Suomi | English | Svenska | facebook |  | Instagram
Normální fontVětší font
 
Zprávy, 20.10.2014

Prezentace Kalevaly v regionech České republiky

Na tradičním Podzimním knižním veletrhu, který se konal dne 17. října ve východočeském Havlíčkově Brodě, se naskytla příležitost k podpoře a prezentaci finského národního eposu.

Miroslava Němcová hovoří, doleva v uvedeném pořadí Markéta Hejkalová, Jan Čermák a Ari Tasanen.
Miroslava Němcová hovoří, doleva v uvedeném pořadí Markéta Hejkalová, Jan Čermák a Ari Tasanen.

Tentokrát se jednalo o zcela nové vydání Kalevaly od profesora Jana Čermáka, které bylo představeno v Praze již 15. září. Tato nová verze Kalevaly Eliase Lönnrota v moderní kritické perspektivě a s bohatými vysvětlivkami vychází z původního překladu Kalevaly od významného českého autora Josefa Holečka (1894).Tato objemná kniha obsahující 1.100 stran, doplněna působivými ilustracemi, přibližuje náš národní epos do současnosti a poprvé ji doprovází obsáhlá studie.

Knižní veletrh v Havlíčkově Brodě je po dlouhá léta propojen s Finskem. Jeho zakladatelka, Markéta Hejkalová, je zároveň vydavatelkou i překladatelkou knih autorů jako Mika Waltari, Arto Paasilinna a Leena Lehtolainen. Vydavatelství Hejkal vystavovalo ve svém stánku velký výběr knih těchto autorů přeložených do češtiny.

České překlady  knih Arto Paasilinny a Leeny Lehtolainen.
České překlady knih Arto Paasilinny a Leeny Lehtolainen.

Jako čestný host se prezentace Čermákovy Kalevaly zúčastnila i Miroslava Němcová, bývalá předsedkyně české Poslanecké sněmovny v letech 2010-13, čímž potvrdila, že patří k přátelům Kalevaly.

Ministerský rada Ari Tasanen vyjádřil radost nad tím, z jak obsáhlé nabídky finské literatury, od Kalevaly až po Sofi Oksanen, si mohou čeští čtenáři vybrat v mateřském jazyce.

Text a obrázky: Ari Tasanen

Tisk

Aktualizováno 22.10.2014


© Velvyslanectví Finska, Praha | Informace o webu | Kontakt