Obsah
Ministerstvo zahraničních věcí Finska

Severské návrhy pro boj s korupcí - Velvyslanectví Finska, Praha : Aktuálně

VELVYSLANECTVÍ FINSKA, Praha

Hellichova 1, 11800 Prague 1, The Czech Republic
Tel. +420-2511 77251, E-mail: sanomat.pra@formin.fi
Česky | Suomi | English | Svenska | facebook |  | Instagram
Normální fontVětší font
 
Zprávy, 6.10.2014

Severské návrhy pro boj s korupcí

Finsko, ve spolupráci s dalšími 3 severskými zeměmi, se Senátem České republiky a organizací Transparency International ČR, uspořádalo v pátek 12. října v Senátu České Republiky velmi zajímavou konferenci na téma korupce. Hlavním tématem byl úspěšný boj skandinávských zemí s korupcí a možnost zaimplementování těchto zkušeností do vlastní situace ČR.

The Czech Senate

Během 4-hodinového semináře se v reprezentativních prostorách Senátu vystřídali řečníci z Finska, Norska, Švédska, Dánska, Slovenska a České republiky. Finský odborník na korupci v privátním sektoru Pentti Mäkinen, mmj. spoluzakladatel finské pobočky Transparency International, otevřel zajímavou oblast protikorupčního boje vedenou ryze soukromými subjekty. Zmínil u nás často ignorovanou a podceňovanou preventivní sílu etických a protikorupčních kodexů, strategií a souborů pravidel ve firmách, neopomenul poukázat na nezbytnost prevence a osvěty.

Hledání vzoru u seveřanů je nasnadě, nejnovější studie Transparency International ukazuje, že v Indexu vnímání korupce se ČR zařadila na 57. místě, zatímco čtyři ze skandinávských zemí se umístily na prvních pěti příčkách. Dále, podle Eurobarometru, 41 % Čechů věří, že korupce je součástí podnikatelské kultury v naší zemi, zatímco v severských zemích to je pouhých 5 – 8 %.

Pentti Mäkinen

Nejdůležitějším bodem konference se ukázala potřeba změnit především politickou vůli a postoje vůči korupci. Důsledná práce severských zemí v boji proti korupci přinesla své ovoce - pevnou důvěru lidí v systém. Přestože neexistuje žádný politický model, který by mohl být zkopírován z jedné země do druhé, je jisté, že Česko si může vzít, co se týče boje proti korupci, vzor ze severu.

Tato konference se konala již po páté, od roku 2012 ji v Praze společně organizují severské země.

Obrázky: Lasse Vesterinen

Tisk

Aktualizováno 6.10.2014


© Velvyslanectví Finska, Praha | Informace o webu | Kontakt