Obsah
Ministerstvo zahraničních věcí Finska

Fotbalem proti rasismu - Velvyslanectví Finska, Praha : Aktuálně

VELVYSLANECTVÍ FINSKA, Praha

Hellichova 1, 11800 Prague 1, The Czech Republic
Tel. +420-2511 77251, E-mail: sanomat.pra@formin.fi
Česky | Suomi | English | Svenska | facebook |  | Instagram
Normální fontVětší font
 
Zprávy, 3.10.2014

Fotbalem proti rasismu

Zahraniční velvyslanectví v Praze se rozhodla bojovat proti diskriminaci Romů v České republice uspořádáním fotbalového zápasu.

Foto: Lukas Houdek
Foto: Lukas Houdek

 

V neděli 21. září 2014 se uskutečnilo přátelské fotbalové utkání proti rasismu mezi družstvem složeným ze zahraničních diplomatů a zaměstnanců velvyslanectví a místním romským týmem ze severočeského města Děčín, zápasu přihlížely zhruba dvě stovky diváků a novinářů. Za tým FC Embassies nastoupili zástupci 10 zemí: Nizozemí, Velké Británie, Litvy, Norska, Švédska, Finska, Dánska, České Republiky, Estonska a Spojených států.

Romský tým FK Junior Roma bojuje s diskriminací v regionální lize, proti romskému týmu několikrát odmítli nastoupit jiní soupeři. Některá mužstva poukazují na tři roky starý incident, kdy při tehdejším derby došlo k inzultaci rozhodčího a rvačce hráčů. Po trestu od fotbalového svazu vznikl nový tým, který se snažil vrátit do ligy, ostatními týmy byl ale bojkotován. Tato událost v českých médiích znovu rozvířila diskuzi o předsudcích a špatné situaci Romů v Česku.

Foto: Karel Pech
Foto: Karel Pech

 

Touto iniciativou Švédského velvyslanectví chtěli diplomaté vyjádřit soucit s týmem a dát najevo, že rasismus do kopané nepatří. Zápas byl mediálně sledovanou událostí a zasloužil si velkou pozornost jak českých tak i zahraničních médií.

Domácí tým očekával snadnou výhru nad usedlými úředníky, avšak tým diplomatů se ukázal jako dobrý soupeř a nakonec dramatické utkání skončilo remízou 5:5, na penalty vyhrál výběr ambasád.

Některé z článků o sledované události zde:

http://usti.idnes.cz/ambasady-hraly-s-romy-fotbal-a-vyhraly-dx8-/usti-zpravy.aspx?c=A140921_145824_usti-zpravy_aba

http://www.ceskatelevize.cz/sport/fotbal/286210-roma-decin-souperi-s-nimi-nechteji-hrat-zahranicni-diplomate-ano/

http://www.economist.com/blogs/easternapproaches/2014/09/roma-czech-republic     

Tisk

Aktualizováno 3.10.2014


© Velvyslanectví Finska, Praha | Informace o webu | Kontakt