Obsah
Ministerstvo zahraničních věcí Finska

Make it Equal! - workshop nabitý finským know-how - Velvyslanectví Finska, Praha : Aktuálně

VELVYSLANECTVÍ FINSKA, Praha

Hellichova 1, 11800 Prague 1, The Czech Republic
Tel. +420-2511 77251, E-mail: sanomat.pra@formin.fi
Česky | Suomi | English | Svenska | facebook |  | Instagram
Normální fontVětší font
 
Zprávy, 30.5.2012

Make it Equal! - workshop nabitý finským know-how

Päivi TahkokallioPäivi Tahkokallio

Päivi Tahkokallio je obornice na univerzální design a tomuto tématu se věnuje přes dvacet let. Tahkokallio byla hostem a hlavní tváří workshopu s názvem Make it Equal! uspořádaný organizací Czechdesign. Equal Design je filozofie vycházející z myšlenky designu, který zaručuje všem stejné možnosti jak při používání předmětů, tak při pohybu v budovách a dalším prostředí. Ve Skandinávii má equal design silnou pozici, rovnocennost je zde důležitou součástí společnosti. Tahkokallio přijela do Prahy z finského Rovaniemi.

17.5.2012 zorganival Czechdesign večeři pro české profesory a učitele designu, při níž Tahkokallio detailně představila finský design se zaměřením na hlavní principy univerzálního designu. Následující den 18.5.2012 se při dvouhodinovém workshopu věnovala Tahkokallio stejnému tématu. Její prezentace pomohla účastníkům workshopu pochopit rozsah a důležitost tématu a poskytla jim potřebnou inspiraci.

equal design työpaja sokeana kadulla

Během Make it Equal! -workshopu bylo možné vyzkoušet si jaké to být slepý.

Během workshopu měli mladí designéři možnost seznámit se světem tak, jak ho vnímají jiní lidé. Vdílně byly k dispozici různé předměty, s jejichž pomocí bylo možné seznámit se například se světem starých lidí. V obleku Age Exporer si tak účastníci mohli otestvat s jakými problémy se například staří lidé musejí potýkat při otvírání mrazáku. Oblek simuloval ve stáří nastávající tělesné změny například nepohyblivost končetin. Mezi předměty byli také brýle, které zeslabovali vidění nebo ho zcela znemožnili. Díky těmto pomůckám zakusili designéři svět lidí s různými omezeními a mohli tak lépe porozumět jejich potřebám. Designéři si s pomocí těchto předmětů zkusili běžné domácí činnosti, jako je například otevření mrazáku nebo se vydali seznámit se s okolím ven do ulic. Výsledkem workshopu tak byla prezentace problemů, které se během praktické demontrace vyskytli. K jednotlivým problémům pak Päivi Tahkokallio poskytla svůj komentář.

Make it Equal! ryhmäkuva

Společné foto účastníků workshopu Make it Equal!

Spojení workshopu s finskými odbornými znalosti na poli univerzálního designu vzbudilo velký zájem a zájemců o workshop tak bylo víc než kapacita dovolovala. Tahkokallio na workshopu nabídla mladým designérům nové podměty, jak pro všechny pomocí designu učinit svět lepším.

Text a foto: Laura Lahdenperä

Tisk

Tento dokument

Aktualizováno 30.5.2012


© Velvyslanectví Finska, Praha | Informace o webu | Kontakt