Obsah
Ministerstvo zahraničních věcí Finska

Cestovatelské odpoledne – Cesty na Sever a Hlavní města Severu - Velvyslanectví Finska, Praha : Aktuálně

VELVYSLANECTVÍ FINSKA, Praha

Hellichova 1, 11800 Prague 1, The Czech Republic
Tel. +420-2511 77251, E-mail: sanomat.pra@formin.fi
Česky | Suomi | English | Svenska | facebook |  | Instagram
Normální fontVětší font
 
Zprávy, 18.4.2012

Cestovatelské odpoledne – Cesty na Sever a Hlavní města Severu

Cestovatelské odpoledne Skandinávský dům srdečně zve všechny milovníky cestování, severské přírody a památek na cestovatelské odpoledne, které se uskuteční v sobotu 21. dubna 2012 od 14 do 20 hodin v malém sále Městské knihovny v Praze na Mariánském náměstí. Pořad bude rozdělen do dvou bloků. První blok Cesty na Sever nabídne dvě zajímavé přednášky věnované finským národním parkům v podání cestovatele Michaela Stanovského a severnímu Norsku, které česká musherka Jana Lovette Henychová zdolala na psím spřežení. Druhý blok Hlavní města Severu vyplní krátké přednášky o severských metropolích – dánské Kodani, norském Oslu, švédském Stockholmu, finských Helsinkách a islandském Reykjavíku.


I. blok – Cesty na Sever

14:00–15:30 Michael Stanovský: Finské národní parky

Zkušený cestovatel a šéfredaktor internetových Severských listů Michael Stanovský, který projel na mnoha svých výpravách celý Sever křížem krážem a výborně zná především oblast Laponska, nás svou přednáškou zavede do známých i turisty zatím neobjevených finských národních parků. Dozvíte se, která místa byste rozhodně při návštěvě Finska neměli vynechat, jak se do nich dostat, kde přenocovat a jak přežít ve finské pustině. Vyprávění bude doplněno velkým množstvím fotografií.
www.severskelisty.cz

15:30–17:00 Jana Henychová: Severním Norskem na psím spřežení

Česká musherka Jana Lovette Henychová je první ženou a první cizinkou, která se svým spřežením huskies dokončila nejsevernější a třetí nejdelší závod psích spřežení na světě, tisíc kilometrů dlouhý Finnmarksløpet. V Horním Maxově v Jizerských horách provozuje unikátní huskies školu a pravidelně se účastní long distance závodů. Je několikanásobnou mistryní ČR a dvojnásobnou mistryní Evropy. V rámci své přednášky povypráví o životě se psí smečkou, pobytech v polární krajině, tréninkových přípravách a krásách i úskalích samotného závodu v severním Norsku.
www.huskies.cz

Vstupné na I. blok: 60 Kč (50 Kč pro členy Skandinávského domu a čtenáře Městské knihovny v Praze)
On-line rezervace na www.mlp.cz.


II. blok – Hlavní města Severu (á 30 min) 17:30–20:00

Pásmo přednášek doprovázené bohatým fotografickým materiálem představí metropole evropského Severu. Seznámíme vás se zajímavostmi, historií, památkami i méně známými zákoutími. Co byste při návštěvě určitě neměli minout? Co mají severská hlavní města společného a v čem se naopak liší? Naši pouť začneme ve starobylé Kodani, poté se úžinami Skagerrak a Kattegat přesuneme do rušného Osla a posléze do Stockhomu rozkládajícího se na čtrnácti ostrovech. Pak trajektem přeplujeme Baltské moře až do Helsinek chráněných mohutnou pevností Suomenlinna. Naše putování ukončíme letem do malebného a tak trochu exotického Reykjavíku.

Kodaň

Kodaň (dánsky København) je dánským hlavním městem čítajícím takřka 540 tisíc obyvatel. Město leží na východním pobřeží ostrova Sjællandu. Most přes Öresund, druhý největší pevný most na světě o délce 16 km, spojuje Kodaň se švédským přístavním městem Malmö. Kodaň je dánským administrativním, ekonomickým i kulturním centrem. Sídlí tu parlament, nejvyšší soud i královská rodina. Za návštěvu jistě stojí Královské divadlo založené v polovině 18. století, renesanční zámek Rosenborg, zábavní park Tivoli a svérázná autonomní čtvrť Christiania.
Přednáší Lukáš Košner ze Skandinávského domu.

Oslo

Norské hlavní město Oslo má přes 600 tisíc obyvatel. Rozkládá se na jihovýchodě země a protéká jím řeka Akerselva. Slavný areál Holmenkollen se skokanskými můstky často vyhledávají sportovci. V loňském roce se tu konalo mistrovství světa v klasickém lyžování. Mezi chlouby města patří především královský zámek, budova parlamentu a také Vigelandův park, plný soch a sousoší významného norského umělce Gustava Vigelanda. Poloostrov Bygdøy proslavila řada muzeí – muzeum lodi Fram, na které se polárník Roald Amundsen vydal dobýt jižní točnu, muzeum vorů Kon-Tiki a Ra, na kterých světová moře brázdil dobrodruh Thor Heyerdahl, a muzeum vikinských lodí ukrývajících mimo jiné pohřební loď Oseberg. V létě k poloostrovu pravidelně míří trajekt z radničního náměstí.
Přednáší Jitka Jindřišková ze Skandinávského domu.

Stockholm

Stockholm je hlavním politickým a ekonomickým centrem Švédska už od 13. století, ze kdy pocházejí první písemné zmínky. Rozkládá se na 14 ostrovech, které spojuje 53 mostů. Město čítající 820 tisíc obyvatel proslulo svou malebnou polohou u jezera Mälaren. Ve Stockholmu se narodil Alfred Nobel, vynálezce dynamitu a původce fondu pro udílení Nobelových cen, které se každoročně kromě Nobelovy ceny míru vyhlašují v sále stockholmské radnice. Patrně nejnavštěvovanější muzeum ve Skandinávii představuje námořní muzeum Vasa, které uchovává plně dochovanou válečnou loď Vasa, postavenou v 17. století. Stockholmský skanzen, který ukazuje život ve Švédsku v 19. století, je nejstarším muzeem v přírodě na
světě.
Přednáší Iva Vedralová ze Skandinávského domu.

Helsinky

Helsinky (finsky Helsinki) jsou hlavním a zároveň největším městem Finska. Samotné Helsinky mají asi 580 tisíc obyvatel, ale spolu se sousedními městy Espoo, Vantaa a Kauniainen tvoří aglomeraci čítající asi milion lidí. Město pořádalo letní olympijské hry v roce 1952, na nichž se do sportovních dějin nesmazatelně zapsal český běžec Emil Zátopek. Drtivá většina nápisů je v Helsinkách vyvedena dvojjazyčně – ve finštině a ve švédštině. Ve středověku a raném novověku Finsko patřilo ke Švédsku a švédsky mluvící obyvatelé v něm žijí dodnes, proto je vedle finštiny oficiálním úředním jazykem také švédština. Městu vévodí katedrála v centru města. K nejnavštěvovanějším památkám pak patří skalní kostel, pevnost Suomenlinna a památník skladatele Jeana Sibelia.
Přednáší Michal Švec ze Skandinávského domu.

Reykjavík

Islandské hlavní město Reykjavík je co do počtu obyvatel na Severu nejskromnější – čítá pouhých 120 tisíc obyvatel. Leží při pobřeží zálivu Faxaflói na jihozápadě ostrova. Jedná se o nejseverněji položené hlavní město světa. Reykjavík byl založen už ve druhé polovině 9. století, a to vikinským osadníkem Ingólfurem Arnarssonem. Západní pobřeží Islandu otepluje Golfský proud, takže například v zimě se tamní počasí teplotně příliš neliší od českého. Stojí zde islandský parlament zvaný Althing, který patří mezi nejstarší parlamenty na světě. Panoramatu vévodí kostel Hallgrímskirkja, nejvyšší budova ve městě.
Přednáší Martina Kašparová ze Skandinávského domu.
 

Vstupné na II. blok: 60 Kč (50 Kč pro členy Skandinávského domu a čtenáře Městské knihovny v Praze)
On-line rezervace na www.mlp.cz.

Tisk

Aktualizováno 18.4.2012


© Velvyslanectví Finska, Praha | Informace o webu | Kontakt