Obsah
Ministerstvo zahraničních věcí Finska

Velvyslanectví Finska, Praha: Aktuálně

VELVYSLANECTVÍ FINSKA, Praha

Hellichova 1, 11800 Prague 1, The Czech Republic
Tel. +420-2511 77251, E-mail: sanomat.pra@formin.fi
Česky | Suomi | English | Svenska | facebook |  | Instagram
Normální fontVětší font
 
Zprávy, 17.7.2017

Žihobce – středisko kultury a přírody

View of Žihobce in Plzeň region.

Žihobce jsou poměrně nevelká malebná obec v okrese Klatovy v Plzeňském kraji na úpatí šumavských hor. Její historie se datuje od 11. století. Komunita místních vytvořila z obce pozoruhodné kulturní středisko. Nadšencům do historie a kultury se toho zde nabízí mnoho, mimo jiné tady sídlí Finské kulturní centrum. Provozují jej dva dobrovolníci a zároveň jeho zakladatelé, Ari Seppälä a Jaroslav Froulík.

Opening of the exhibition in Žihobce.
Zahájení výstavy v Žihobcích. Zleva: Ředitel centra Stella Polaris pan Ari Seppälä, velvyslankyně J.E. Helena Tuuri, senátor pan Jan Látka a starosta Žihobců pan Pavel Chalupka.
Planting of The Tree of the Future
Sázení stromu – velvyslankyně J.E. Helena Tuuri, starosta obce Žihobce pan Pavel Chalupka a senator pan Jan Látka.

V neděli 8. července navštívila Žihobce Helena Tuuri, velvyslankyně Finska v České republice. Starosta obce Pavel Chalupka připravil spolu s dalšími zastupiteli velmi vřelé přijetí. Setkání se zúčastnil také senátor Jan Látka. Místní pamětihodnosti představila návštěvníkům ředitelka žihobeckého muzea Veronika Kočí. Památek je zde opravdu hodně – kostel, staré divadlo, zámek s přilehlým parkem a mnoho dalšího. Na závěr komentované prohlídky zasadila finská velvyslankyně spolu se starostou v zámeckém parku strom budoucnosti na oslavu stoletého výročí finské nezávislosti. Vzhledem k okolní krajině byl zvolen dub.

Po zasazení stromu hostilo Finské kulturní centrum vernisáž letošní výstavy. Sestává ze dvou částí – plakátů Echoes věnovaných finské architektuře a designu a obrázků českých dětí s tematikou Finska. Zájem o výtvarnou soutěž byl obrovský, kulturní centrum obdrželo přes 700 obrázků od dětí z celé České republiky. Dvě stě prací je vystaveno ve Finském kulturním centru a dalších sto v místním muzeu. Autoři nejlepších obrázků si na vernisáži převzali ocenění.

Žihobce jsou krásným kulturním drahokamem, který rozhodně stojí za malou odbočku z hlavních silnic Plzeňského kraje. Více informací o obci naleznete na jejích webových stránkách.

Young artists were awarded for their drawings.
Mladí umělci byli za svá díla oceněni.
Drawings in the exhibition.
Vystavená díla.
Tisk

Tento dokument

Aktualizováno 17.7.2017


© Velvyslanectví Finska, Praha | Informace o webu | Kontakt