Obsah
Ministerstvo zahraničních věcí Finska

Velvyslanectví Finska, Praha: Aktuálně

VELVYSLANECTVÍ FINSKA, Praha

Hellichova 1, 11800 Prague 1, The Czech Republic
Tel. +420-2511 77251, E-mail: sanomat.pra@formin.fi
Česky | Suomi | English | Svenska | facebook |  | Instagram
Normální fontVětší font
 
Zprávy, 18.5.2017

Riikka Pelo (nar. 1972) je autorkou románu Náš všední život (Jokapäiväinen elämämme), za který roku 2013 obdržela prestižní literární cenu Finlandia. Český překlad knihy vyšel před pražským veletrhem Svět knihy, který se konal od 11. do 14. května 2017. V románu vystupují skutečné historické postavy jako Marina Cvětajevová (1892–1941), jedna z nejvýznamnějších ruských básnířek své doby.

Náš všední život je vystavěn kolem životních osudů Mariny a její dcery Ariadny Efronové (1912–1975) během Stalinovy hrůzovlády. Kniha zároveň zobrazuje složitý vztah matky a dcery uprostřed bouřlivé historické epochy. Rodina Cvětajevové uprchla ze Sovětského svazu přes Berlín do Československa a v letech 1922–1925 žila v Praze a jejím blízkém okolí.

Foto: Erkki Mervaala
Riikka Pelo
Riikka Pelo

Všestranně nadaná spisovatelka a scénáristka Riikka Pelo se s Prahou seznámila poprvé jako gymnazistka. Na začátku 90. let zde několikrát pobývala a spřátelila se s místními umělci. Mimo jiné zpívala v legendární alternativní kapele The Ecstasy of Saint Theresa, kterou založil její český kamarád Jan Muchow. Kromě hudby Riikku silně přitahovala i literatura. Povolání spisovatelky jí přišlo fascinující.

V Praze vládla po sametové revoluci nadšená a lehce tajuplná atmosféra, jež do města z celého světa lákala umělce i všechny, kteří se umělci stát chtěli. Společenský zvrat, postkomunistický svět a nově vzniklé možnosti inspirovaly mladé umělce k hledání a rozvoji vlastních způsobů vyjádření.

Riikka si sny o své profesi splnila. Před veletrhem Svět knihy vyšel český překlad jejího románu a autorka se téměř 25 let po rozpadu Československa vrátila do Prahy, aby navázala na příběh, který začal na počátku 90. let ve státě, který už neexistuje.

Úplnou náhodou bydlela Marina Cvětajevová o 70 let dříve ve stejných místech, kde Riikka Pelo zamlada se svými kamarády z hudební branže snila o spisovatelské dráze, tedy v okolí Anděla. Právě v době svých prvních návštěv Prahy se Riikka seznámila s výjimečným životním osudem a jedinečnou poezií ruské básnířky.

Kromě místa pražského bydliště spojuje Marinu a Riikku také láska k místním malebným parkům. Romantické sady Petřína mají pro jednu z nejjasnějších hvězd současné finské literatury Riikku Pelo specifický význam: souvisejí s námluvami a následným vztahem, který dál trvá a dobře se mu daří.

Návštěvníkům Prahy Riikka doporučuje bloumání četnými parky – a pokud by vám k tomu chyběl společník, můžete například do Stromovky vyrazit třeba s knihou Penttiho Saarikoskiho Čas v Praze (Aika Prahassa, český překlad vyjde v létě 2017).

Tisk

Aktualizováno 17.7.2017


© Velvyslanectví Finska, Praha | Informace o webu | Kontakt