Obsah
Ministerstvo zahraničních věcí Finska

Velvyslanectví Finska, Praha: Aktuálně

VELVYSLANECTVÍ FINSKA, Praha

Hellichova 1, 11800 Prague 1, The Czech Republic
Tel. +420-2511 77251, E-mail: sanomat.pra@formin.fi
Česky | Suomi | English | Svenska | facebook |  | Instagram
Normální fontVětší font
 
Zprávy, 23.7.2016

Polární hvězda září vJihočeském kraji

Jeden by nevěřil, že na Šumavě, jen několik kilometrů od německých hranic, kde pramení řeka Vltava, se nachází finské kulturní centrum s názvem Stella Polaris. Stella Polaris, ve spolupráci s přáteli kultury, je projektem finského páru Ariho a Jaany Seppala, pocházejících z městečka Espoo ve Finsku, kteří si Českou republiku zamilovali natolik, že v obci Žihobce tráví své léto již desátým rokem. Prázdné první patro obecního obchůdku bylo zrekonstruováno v roce 2014 a nyní je zde umístěna galerie a výstavní prostory.

Žihobcen - kostel Proměnění Páně

V sobotu 9. července se zahajovala již třetí sezóna galerie Stella Polaris. Součástí výstavy se staly akvarely umělkyně Maria Rosina Jaakkola s tématem "cesta". Finské velvyslanectví reprezentoval ministerský rada pan Ari Tasanen, který pronesl uvítací projev v češtině. V tentýž den se v obci uskutečnila i další výstava v další galerii Netopýr (BAT), následovaná působivým koncertem dvou umělců z Nancy ve Francii v místním kostele. Profesorka Lenka Frouliková, která patří mezi přátele kultury v obci, pracuje především jako lektorka českého jazyka a literatury na univerzitě v Nancy, mluví plynně francouzsky, takže francouzští umělci Manue Marchal a Olivier Lombard se zde jistě cítili jako doma. Kromě kostela se v obci nachází nádherný zámek, který hostí nejen výstavy, ale jeho podkroví je rovněž domovem pro nejrozmanitější druhy netopýrů.

Umělkyně Maria Rosina Jaakkola a professorka Lenka Frouliková
Umělkyně Maria Rosina Jaakkola a professorka Lenka Frouliková

Stella Polaris vystavovala převážně akvarely a mezi stálé expozice patří i velmi kvalitní snímky Finska. Činnost galerie je založená převážně na dobrovolnosti, manželé Seppälovi v obci nežijí trvale a bez stálých finančních prostředků jsou možnosti galerie značně limitované.Stella Polaris by u příležitosti oslav v roce 2017, mohla nabídnout prostory pro putovní výstavu o Finsku, o jeho historii, současnosti a kultuře. I přesto, že obec Žihobce je naprosto mimo dálnice a není navštěvovaná davy turistů, Polární hvězda září i za hranice obce.

Svěží zelené lesy a stráně na Šumavě oblaží všechny, kteří se ocitnou v této obasti, leč finskému oku by zalahodilo uvidět v této krásné scenérii i lesklé jezero.

Text: Ari Tasanen

WordAri Tasanen uvítací projev v češtině

Ari Tasanen, Maria Rosina Jaakkola, Jaana Seppälä a Ari Seppälä
Ari Tasanen, Maria Rosina Jaakkola, Jaana Seppälä a Ari Seppälä
Stella Polaris
Stella Polaris
Tisk

Aktualizováno 9.5.2018


© Velvyslanectví Finska, Praha | Informace o webu | Kontakt