Obsah
Ministerstvo zahraničních věcí Finska

Velvyslanectví Finska, Praha: Aktuálně

VELVYSLANECTVÍ FINSKA, Praha

Hellichova 1, 11800 Prague 1, The Czech Republic
Tel. +420-2511 77251, E-mail: sanomat.pra@formin.fi
Česky | Suomi | English | Svenska | facebook |  | Instagram
Normální fontVětší font
 
Zprávy, 26.5.2016

Severské země středem pozornosti na veletrhu Svět knihy 2016

Severské země Dánsko, Finsko, Island, Norsko a Švédsko byly čestným hostem letošního knižního veletrhu Svět knihy, který se konal 12 – 15. 5. 2016 na Výstavišti v Praze.

(c) #ReadNordic
Pohjoismaiden osastolla oli jatkuvasti ruuhkaa.

Svět knihy navštívilo 18 severských spisovatelů a expertů – za Finsko spisovatelé Elina Hirvonen, Katja Kettu, Johanna Sinisalo a Antti Tuomainen. V rámci veletrhu proběhlo na 50 nejrůznějších akcí týkajících se severské literatury a kultury, např. veřejné debaty, přednášky nebo autogramiády.  Na programu bylo také křtění českých překladů severské literatury, výstavy, jazykové minikurzy a dokonce i kulinářské zážitky.

(c) #ReadNordic
Messuille saapui 18 pohjoismaista kirjailija- ja asiantuntijavierasta keskustelutilaisuuksiin, luentoihin ja signeeraustilaisuuksiin.

Centrem knižního veletrhu byl Severský stánek, který v den zahájení veletrhu slavnostně otevřeli ministři kultury České republiky a Dánského království Daniel Herman a Bertel Haarder společně s velvyslankyněmi Finska, Norska a Švédska. Severský stánek byl navržen studentkami Fakulty architektury Českého vysokého učení technického v Praze Monikou Fišerovou a Markétou Rádkovou.

Literární kampaň #ReadNordic,  jejímž cílem bylo seznámit českou veřejnost se severskou literaturou, byla spuštěna již v září 2015. Na kampani se podílela velvyslanectví severských zemí ve spolupráci se Skandinávským domem. Kampaň #ReadNordic  byla koncipována do osmi tematických měsíců. Součástí kampaně byla mimo jiné čtenářská výzva, prezentace v sociálních médiích, návštěvy severských spisovatelů nebo promítání filmů.

(c) #ReadNordic
Nelipäiväiset kirjamessut Výstaviště Praha Holešovicen messukeskuksessa houkuttelivat vierailijoita jonoksi asti.

Zlatými hřeby finské části kampaně #ReadNordic  byl říjnový literární večer zaměřený na finský historický román a Miku Waltariho, brněnská literární debata o díle Pasiho Ilmariho Jääskeläinena Literární spolek Laury Sněžné a dubnová návštěva spisovatelky Minny Lindgren v Praze. Český překlad románu Katjy Kettu Porodní bába byl nejprodávanější knihou Severského stánku.

Velvyslanectví Finska děkuje všem, kteří se podíleli na přípravě a realizaci kampaně #ReadNordic i veletrhu Svět knihy 2016. Zvláštní poděkování patří Severské ministerské radě, organizaci FILI – Finnish Literature Exchange a firmám Nokian Renkaat, Škoda Transportation, Tieto a YIT!

(c) #ReadNordic
Pohjoismaisen messuosaston suunnitteli kaksi nuorta suunnittelijaa Prahan teknillisestä yliopistosta, Monika Fišerová ja Markéta Rádková.
(c) #ReadNordic
Katja Ketun kätilö-romaanin tšekinkielinen käännös oli kirjamessujen pohjoismaisen messuosaston myydyin kirja.
Tisk

Tento dokument

Aktualizováno 25.7.2018


© Velvyslanectví Finska, Praha | Informace o webu | Kontakt