Obsah
Ministerstvo zahraničních věcí Finska

Velvyslanectví Finska, Praha: Aktuálně

VELVYSLANECTVÍ FINSKA, Praha

Hellichova 1, 11800 Prague 1, The Czech Republic
Tel. +420-2511 77251, E-mail: sanomat.pra@formin.fi
Česky | Suomi | English | Svenska | facebook |  | Instagram
Normální fontVětší font
 
Zprávy, 9.5.2016

Praha, 28. 4. 2016

TO NEJLEPŠÍ Z PROGRAMU ČESTNÉHO HOSTA
VELETRH SVĚT KNIHY PRAHA 2016 – SEVERSKÉ ZEMĚ

(TISKOVÁ ZPRÁVA)

Read Nordic

Bohatý program, nezaměnitelný designový veletržní stánek, sedmnáct spisovatelů – to je letošní čestný host mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy Praha, který se od 12. do 15. 5. 2016 uskuteční na Výstavišti Praha Holešovice. Veletrh je letos zaměřený na severské země – Dánsko, Finsko, Island, Norsko a Švédsko.

Cílem prezentace čestného hosta je představit aktuální trendy severské literatury a díla autorů, kteří na veletrh zavítají. Bohatý program besed doplní autogramiády, přednášky, soutěže, výstavy, akce pro děti i gastronomické pořady. Řada programů se uskuteční přímo na originálním severském stánku (S201) v srdci střední haly, který navrhly studentky ČVUT Markéta Rádková a Monika Fišerová. Expozici slavnostně otevřeme ve čtvrtek 12. 5. v 11 hodin za účasti dánského ministra kultury Bertela Haardera a velvyslanců severských zemí v Praze. Zahájení moderuje herec Lukáš Hejlík.

„Na programu letošního čestného hosta mi přijde poutavá jazyková rozmanitost, žánrové rozpětí prezentovaných literatur a zároveň společná profesionální příprava celého programu. Mám radost z návštěvy mnoha autorů, mými oblíbenými jsou například Jostein Gaarder nebo Katja Kettu, a jsem ráda, že prostor bude věnován i důležité roli překladatelů, kteří severskou literaturu přibližují českým čtenářům,“ láká ředitelka veletrhuDana Kalinová.

Book World 2016

K největším hvězdám veletrhu budou bezesporu patřit Jostein Gaarder, autor světového bestselleru Sofiin svět, a Katja Kettu, jejíž Porodní bába zaujala neobvykle drsným vylíčením sklonku druhé světové války v severním Finsku. Pozvání přijali také dva držitelé prestižní Ceny Severské rady za literaturu – Kim Leine, který ve svém obsáhlém historickém románu Proroci z fjordu Věčnosti tematizuje dánsko-grónské vztahy, a Sjón, nejvýraznější islandský spisovatel současnosti. Dorazí také držitelka Augustovy ceny Majgull Axelssonová. Tři z těchto spisovatelů navíc představí své novinky v českém překladu – Katja Kettu sbírku povídek Sběratel dýmek, Sjón útlý román Múza z lodi Argó a Majgull Axelssonová knihu Nejmenuji se Miriam o ženě, která přežila pobyt v koncentračním táboře. Na návštěvníky veletrhu čeká desítka besed se severskými spisovateli, kteří mj. nastíní temné vize budoucnosti (PÁ 15 h), vydají se do hlubin severských dějin (SO 13 h), prozradí poslední trendy typicky severského fenoménu ženské literatury (PÁ 13 h). Nebudou chybět ani hvězdy severské krimi (PÁ 17 h) či autoři norské dětské literatury (PÁ 11 h).

Na veletrhu proběhne také finálové kolo severské čtenářské výzvy (SO 10 h), kde soutěžící poměří své znalosti a nejúspěšnější z nich vyhraje zájezd do Skandinávie. Dále se návštěvníci můžou těšit na workshop pro začínající překladatele (ČT 13 h), přednášku o moderní severské architektuře (SO 17 h) či besedu s blogery (NE 10 h). V prostoru Vaříme s knihou poznáte Chutě švédského léta (SO 14.30) a třikrát propojíme chuťový zážitek s ukázkami pořadem Eat&Read Nordic (ČT 14.30, PÁ 12.30, NE 12 h). Spoustu zábavy i poučení pak přinesou minikurzy severských jazyků (ČT 16.30, PÁ 10.30, SO 15.30, NE 10.30 a 13 h).

#ReadNordic

Kompletní program #ReadNordic najdete na
www.skandinavskydum.cz/2016/svet-knihy-praha-cestny-host-severske-zeme

Kontakt pro média:

Jitka Jindřišková a Michal Švec, Skandinávský dům
info@readnordic.cz, +420 775 236 635 nebo +420 775 991 112

Kampaň #ReadNordic propaguje severskou literaturu. Organizují ji severská velvyslanectví a kulturní institut Skandinávský dům za podpory Severského kulturního fondu, Dánského uměleckého fondu, Švédské kulturní rady a Finského předsednictví v Severské radě ministrů. Vyvrcholí veletrhem Svět knihy Praha 2016, kde budou severské státy čestným hostem. Webové stránky: www.readnordic.cz.

Tisk

Aktualizováno 25.7.2018


© Velvyslanectví Finska, Praha | Informace o webu | Kontakt